Muruntau – největší zlatý důl na světě

29. 7. 2019

Jedna z největších zásob zlata na světě byla objevena v drsné a nehostinné poušti Kyzylkum v roce 1958 na území tehdejšího Sovětského svazu. Důl Muruntau se po rozpadu SSSR nachází na dnešním území Uzbekistánu a těžba zde probíhá nepřetržitě již od roku 1967. V jeho nedalekém okolí vyrostlo stejnojmenné město, kde se zabydlely stovky a později tisíce dělníků z dolu.

Postupem času se důlní otvor zvětšil na průměr několika kilometrů.

Dno se nachází neuvěřitelných 700 metrů pod povrchem.

Obří rypadla, vrtáky a drtiče naberou a rozemelou rudu na hrubý štěrk, který se pomocí složité pásové soustavy a nekonečné řady nákladních vozidel přepravuje do nedaleké metalurgie, kde se průmyslovou technologií zlato oddělí od ostatních kovů a nečistot. Jen pro vaši představu, ročně se na povrch vyveze více než milion tun rudy.

Za více než 50 let se vytěžily desítky milionů uncí zlata, ale geologické průzkumy naznačují, že zlaté žíly jsou dostatečně silné až do hloubky jednoho kilometru. Odhaduje se, že ukrývají zhruba 170 milionů uncí, což by při současné roční produkci zhruba 2 milionů uncí ročně vydrželo na dalších 80 let těžby.

Díky těmto číslům je důl Muruntau největším v produkci zlata, předběhl i známý důl Grasberg v Indonésii, a Uzbekistán patří mezi nejlepší producenty zlata na světě.

Aktuální cena zlata

13. 7. 2020

$1800.4315.41%YTD

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články