Zmínky o platině v historii lidstva

Platina v historii lidstva rozhodně nepíše tak zajímavé a bohužel často i krvavé dějiny, jako zlato, kvůli kterému válčilo a padly mu za oběť někdy i celé národy. Od archeologů ale víme, že lidé využívali platinu už v dávných dobách.

První předměty z platiny pocházejí ze starověkého Egypta, z období zhruba 1200 let př. n. l. a byly objeveny ve vykopávkách uvnitř pyramid. Velmi staré jsou i ceremoniální předměty z Jižní Ameriky, kde byla platina použita v kombinaci se zlatem.

V Evropě se ve středověku a novověku platina brala jako nečistota ve slitinách zlata a byla často odpadním kovem. V archivech najdeme první zmínku o platině až v 16. století, kde se o ní zmiňuje italský humanista Julius C. Scaliger. Ve svých spisech z roku 1557 ji popisuje jako „neznámý ušlechtilý kov“.

Ve středověku byla platina brána jako nečistota ve slitinách zlata a stříbra a vyhazovala se. Využití našla až v 19. století, kdy z ní v Rusku začali razit první mince.

Zájem o platinu začal rapidně stoupad až během kolonizace Jižní Ameriky, kdy španělští conquistadoři objevili velké doly na tento kov v Peru a Kolumbii. Skutečného uplatnění a využití se platina dočkala až v 1. polovině 19. století, kdy z ní v Rusku razili mince.

Platina je velmi dobrou investiční příležitostí a výborným uchovatelem hodnot. Pokud máte zájem platinu, nabízíme vám možnost zakoupit slitky či mince. Zeptejte se našich poradců nebo na klientské lince +420 910 902 737 v pracovních dnech od 8:00 do 16:00.

Aktuální cena zlata

11. 12. 2019

$1464.7512.5%YTD

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

loading

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články