17. 1. 2020
Keltský kmen Bójů žil na našem území již zhruba ve 4. století před naším letopočtem. Díky jejich bojovým schopnostem si je na některé úkoly najímali Řekové, kteří jim za odvedené služby platili zlatými mincemi.
Keltové si platidlo velmi rychle oblíbili a mince nahradily do té doby používaný směnný obchod. Protože mincí nebyl dostatek, začali Keltové vyrábět vlastní zlaté mince. Zpočátku na nich byla řecká bohyně, ale později byly znaky na mincích nahrazeny keltskou symbolikou.
Uhodnout, odkud pochází název zlaté mince florén (někdy také florin), by nebylo těžké. Ražba této zlaté mince probíhala v italském městě Florencie od roku 1252 a díky obchodníkům se rychle rozšířila po celé Evropě. Do 13. století razila zlaté mince pouze byzantská říše a některé islámské státy.
Na našem území nechal florény razit český král Jan Lucemburský. Stalo se to až v roce 1325, do té doby byly u nás jen stříbrné mince (denár, groš). Na zlaté minci byl na líci malý dvouocasý lev a hlava Jana Křtitele, na rubu pak opis Jana Lucemburského.
První české zlaté florény se po roce 1325 na našem území moc nevyužívaly
Jan Lucemburský neměl pro ražbu florénu dostatek zlata, proto vznikl menší náklad a mezi kupci nebyl moc využíván. Pro směnu platilo, že za jeden florén jste v tehdejší době dostali 16 stříbrných pražských grošů.
Novou zlatou minci „zlatý“ (někdy též označení gulden, v Uhrách florint) zavedla habsburská panovnice Marie Terezie, když se jí podařilo roku 1754 sjednat s Bavorskem měnovou dohodu. Obě země (Bavorsko a Rakousko) mohly razit shodné mince a jedna kolínská marka dělila na 20 zlatých. Proto se měnové reformě lidově říkalo „dvacetizlatková“.
Zlatý byl na území habsburské monarchie včetně českých zemí běžně používán v letech 1754 až 1892.
Od roku 1892 byla v Rakousku-Uhersku ražena nová měna – koruna. Měla jasně stanovenou hodnotu, protože 3 280 korun tvořilo 1 kilogram čistého zlata. Naopak jedna koruna dělila na 100 haléřů.
Pro přechod na novou měnu se požíval poměr 1 zlatý = 2 koruny. Díky tomu se můžete setkat s označením, kdy se desetikoruně slangově říká „pětka“, protože takovou hodnotu právě pětka měla.
Tato měna skončila roku 1918 rozpadem Rakouska-Uherska a na našem území název převzala Československá koruna.
V dnešní době razí zlaté mince náš obchodní partner Česká mincovna. V případě zájmu o investici do zlatých (stříbrných) mincí nám zavolejte na klientskou linku KAPITOL GOLD +420 910 902 737 v pracovních dnech od 8:00 do 16:00 a naši poradci se vám budou plně věnovat.
25. 3. 2024
Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.
Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let
Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.
10. 12. 2021
Celý článek23. 11. 2021
Celý článek6. 10. 2021
Celý článek2. 9. 2021
Celý článek