Platina v mincovnictví

20. 11. 2019

Platina je mnohem vzácnější kov, než zlato nebo stříbro. Přesto se tento ušlechtilý kov začal výrazněji využívat až v 18. století ve španělských koloniích v Americe. Předtím se platina spíše vyhazovala, protože ji mistři středověké metalurgie brali pouze jako nečistotu při těžbě a tavení zlata.

Jak už bylo zmíněno, novodobá historie platiny se začala psát až od roku 1735, kdy španělští mořeplavci a dobyvatelé nalezli velké platinové doly v Kolumbii a Peru. Ale trvalo několik dalších desetiletí, než nalezli správnou technologii pro zpracování. Do té doby se platina využívala spíše při různých druzích podvodu jako náhražka za stříbro nebo se přidávala do slitin zlata jako tehdejší levná příměs při odlévání zlatých mincí.

Platinové mince byly v běžném oběhu pouze v 19. století v Rusku

První platinové mince se začaly objevovat až začátkem 19. století, když jich několik na zkoušku nechala udělat britská královská mincovna. Do oběhu se dostaly v Rusku, kde byly běžným platidlem po roce 1828. Dlouho ale nevydržely, protože platina vzhledově působí jako méně praktický kov a současně je hůře kujná než zlato nebo stříbro. Mezi obchodníky byly tyto mince oblíbené, protože se nedaly rozpustit v ohni jako zlato nebo stříbro.

Platinové sběratelské medaile a mince ve světě

Platina se pro mince do běžného každodenního oběhu neosvědčila. V druhé polovině 20. století našla kromě svého běžného využití v průmyslu další odvětví působnosti, protože Sovětský svaz začal k příležitosti Olympijských her razit pamětní sběratelské mince a v této tradici pokračuje ruská centrální banka až do současnosti.

I další mincovny ve světě si všimly této příležitosti a začaly využívat platinu jako unikátního kovu pro sběratelské mince. Mezi nejvzácnější kousky patří unikátní dolar American Platinum Eagle, dále můžeme zmínit mince, jako je například platinová perská kočka, Platinum Noble ostrova Man, kanadský Platinum Maple Leaf nebo čínská platinová panda či australská koala.

I náš obchodní partner, Česká mincovna, v této tradici nezaostává a vytvořil několik platinových mincí a medailí, jako je například investiční platinová medaile katedrála Sv. Petra a Pavla v Brně nebo sběratelská sada medailí s motivy staveb UNESCO v České republice, a mnohé další.

Pokud máte o tyto unikátní kousky zájem a chcete je přidat do své sbírky nebo je darovat jako zajímavý dárek, neváhejte. Kontaktujte vašeho osobního poradce ze společnosti KAPITOL nebo nám zavolejte na klientskou linku +420 910 902 737 v pracovních dnech od 8:00 do 16:00.

Aktuální cena zlata

25. 3. 2024

$2177.018.51%YTD

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články