Průmyslové využití stříbra

Stříbro (latinsky Argentum) je ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku. V dnešní době má bohaté využití v průmyslu, protože se vyznačuje nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Má široké využití v metalurgii, protože stříbro je kujné a dobře se odlévá (dobrá zatékavost).

Dále má relativně dobrou chemickou stabilitu a vysokou odrazivost pro viditelné světlo. Samotné stříbro je poměrně měkké a je náchylné k černání při styku se sloučeninami síry v atmosféře. Proto se pro praktické aplikace obvykle slévá s jinými kovy, které zlepší jak jeho mechanické, tak vzhledové vlastnosti.

Stříbro má nejlepší elektrickou a tepelnou vodivost ze všech známých kovů.

Velmi tenká vrstva kovového stříbra se využívá jako záznamové médium na CD a DVD kompaktních discích. Pro zvláště důležité aplikace (některé počítačové pevné disky) se využívá směsí stříbra s menším množstvím platiny.

Vysoké optické odrazivosti stříbra se již po dlouhou dobu využívá při výrobě kvalitních zrcadel. Kovové stříbro i jeho sloučeniny jsou základním prvkem vysoce účinných miniaturních elektrických článků (baterií), používaných v moderních náramkových hodinkách a mnoha dalších malých elektrických spotřebičích.

Stříbrozinkové akumulátory mají řadu výhod oproti standardním olověným. Jsou o 70 % lehčí a objemově asi o 60 % menší, vynikají mechanickou odolností, vydrží vybíjení velkým proudem a snesou zkraty. Jejich nevýhodou je potřeba pečlivé údržby, vysoká cena a krátká doba života.

Klenotnické zlaté slitiny obsahují téměř vždy určité procento stříbra. Naopak klenotnické stříbro je obvykle slitinou s obsahem kolem 90 % stříbra, doplněné mědí. Pro zvýšení povrchové kvality stříbrných šperků (lesk, odolnost) se někdy tyto předměty pokrývají velmi tenkými vrstvičkami kovového rhodia.

Stříbro najdete téměř všude: v elektrotechnice, klenotnictví, autobateriích či fotografickém průmyslu.

Velmi významné místo patří slitinám stříbra jako základu pájek pro využití především v elektrotechnice. Stříbrné pájky se vyznačují vysokou elektrickou vodivostí, tvrdostí a relativně vysokým bodem tání. Slitiny stříbra slouží v elektrotechnice jako spojovací materiál pro konstrukci plošných spojů a další aplikace.

Sloučeniny stříbra jsou také základem celého fotografického průmyslu, které se zabývá výrobou produktů pro získávání fotografií a filmů. Historicky bylo stříbro využíváno jako platidlo nebo na příbory a některé další kuchyňské vybavení.

A nesmíme zapomenout také na speciální odvětví, kde rafinerie a mincovny vyrábí investiční stříbrné slitky, mince a pamětní medaile, které slouží k uchování hodnoty.

Pokud máte zájem rozšířit své investiční portfolio nebo osobě blízké udělat radost netradičním dárkem, nabízíme vám možnost zakoupit certifikované drahé kovy (zlato, stříbro, platina). Zeptejte se našich poradců nebo na klientské lince +420 910 902 737 v pracovních dnech od 8:00 do 16:00.

Vývoj cen zlata

Aktuální data k 29. 1. 2020

$1566.842.8%YTD
loading

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Spočítat investice

Ze světa cenných kovů

Všechny články