Využití platiny ve světě

29. 7. 2019

Zdroj názvu platina (latinsky Platinum) můžeme hledat ve Španělsku, kde zřejmě vznikl jako zdrobnělina ze slova plata (stříbro). Do češtiny ho lze přeložit jako stříbříčko. V praxi se jedná o ušlechtilý, odolný a kujný kov, který má středně dobrou tepelnou i elektrickou vodivost.

Díky svým mechanickým vlastnostem a chemické odolnosti se platina v různým slitinách využívá na výrobu odolného chemického nádobí pro rozklady vzorků tavením nebo spalováním za vysokých teplot.

Nejčastější využití platiny je při průmyslové výrobě optických vláken a autokatalyzátorů.

Pro běžného člověka je platina stále důležitější ve spojení se sklářským průmyslem, protože je základním materiálem speciálních pecí na výrobu optických vláken. Ta se využívají na přenos internetových dat po celém světě.

Další využití platiny najdeme ve farmaceutickém průmyslu, kde jsou její sloučeniny základem velmi účinných cytostatik, tedy látek potlačujících rakovinné bujení. Pokud byste chtěli velmi kvalitní dentální náhradu, téměř jistě se také potkáte s platinou, která bývá součástí moderních keramických slitin.

Jako všestranný katalyzátor v řadě organických syntéz se platina a především její sloučeniny využívají v chemickém průmyslu. A tento drahý kov dále nevědomě používá téměř každý majitel automobilu, protože katalytických vlastností jemně rozptýlené kovové platiny využívá i v autokatalyzátorech, které slouží k odstranění nežádoucích látek z výfukových plynů.

Platinu můžete nalézt v mnoha dalších odvětvích, ze kterých ještě zmíníme např. klenotníky a jejich šperkařské umění. A nesmíme zapomenout také na speciální investiční platinové slitky, které slouží k uchování hodnoty.

Aktuální cena zlata

25. 3. 2024

$2177.018.51%YTD

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články