Zlaté šperky ze starých počítačů

27. 11. 2019

dřívějším článku jsme vás informovali, že „novodobí zlatokopové“ získávají zlato ze staré elektroniky, jako jsou počítače nebo mobilní telefony. Této specializované recyklaci se říká „městské dolování“ a je velmi výnosné.

Zajímavou kampaň před pár let spustil i počítačový výrobce Dell v USA, kde hlavní myšlenkou je ekologie a správná recyklace. Lidé by neměli vyhazovat elektroniku do směsného odpadu nebo na skládky, ale dávat staré či poškozené počítače a mobilní telefony na sběrná místa. A s trochou energie a lidské tvořivosti z nich vznikne něco krásného. Třeba zajímavé šperky.

Firma Dell spojila síly s americkou herečkou Nikky Reedovou. Nikky založila společnost Bayou with Love, která se specializuje na ekologické výrobky.

„Hledala jsem v módním průmyslu nějaké zajímavé doplňky, které by měly vyšší poselství a etickou hodnotu. Ale nemohla jsem nic takového najít. Proto jsem byla doslova nadšená myšlenkou, kde se spojí ekologie, technika, použitelnost a udržitelnost hodnoty i do budoucnosti,“ prohlásila herečka, kterou proslavila role z filmové série Stmívání.

Zlato získané z recyklace staré elektroniky neztrácí na hodnotě

Nikky Reedová je nejen tváří firmy, ale sama několik šperků přímo navrhla. Na e-shopu naleznete například čtrnácti a osmnáctikarátové prsteny, náhrdelníky nebo náušnice. Pro muže jsou v nabídce třeba manžetové knoflíčky nebo spony na kravatu. A všechny jsou vyrobeny z recyklovaných drahých kovů. Velkou výhodou je fakt, že takto získané zlato nemá nižší hodnotu. Naopak, všechny šperky jsou velmi kvalitní a mají mezinárodní puncovní značky.

Myšlenku na recyklaci správným způsobem podpořila přední americká média. Například deník USA Today upozornil na to, že jeden mobilní telefon nebo přenosný počítač nemá v sobě dostatek zlata, aby byl pro majitele jakkoliv užitečný (jedná se o pouhá procenta gramu), má i přesto recyklace v širším měřítku velký smysl. Bohužel dle statistik se správně recykluje pouze 15 % elektroniky a zbytek končí ve smetí a na skládkách.

Aktuální cena zlata

21. 2. 2020

$1620.756.03%YTD

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

loading

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články