Zlato a stříbro ve šperkařství

Zlaté šperky

Zlato patří snad k úplně nejoblíbenějším materiálům pro výrobu šperků již mnoho staletí. Protože se v přírodě vyskytuje téměř v ryzí podobě, odpadá problém se získáváním rudy. Dále má velmi dobré vlastnosti, je to kujný, tažný a měkký kov. Proto se zlato v podobě šperků a broží objevuje už v dávné historii lidstva.

Nejčastější zlaté šperky mají 14 nebo 18 karátů.

V současnosti se ve šperkařství nepoužívá zlato v ryzí podobě (24 karátů, 999/1000) jako dříve. Právě jeho měkkost je jeho nevýhodou, proto se vyrábí klenotnické slitiny ryzosti 14 karátů (585/1000) a 18 karátů (750/1000). Při pohledu do historie a do jiných zemí se můžete setkat také se slitinami zlata o ryzosti 9 karátů, 8 karátů, dokonce i s nižšími, ale ty už nejsou pro klenotnické účely ideální a v dnešní době jsou výjimkou.

Pro představu: žluté zlato s ryzostí 14 karátů obsahuje 58,5 % zlata, 32,5% stříbra, 7 % mědi a 2 % zinku. Poslední dobou jsou módní záležitostí i jiné barvy zlata, tak například: červené zlato obsahuje více mědi a méně stříbra; bílé zlato obsahuje více niklu, stříbra a případně paladia, ale neobsahuje měď.

Všichni klenotníci musí zlaté šperky s hmotností více než 0,5 gramu nechat zkontrolovat Puncovním úřadem, než je pošlou na pulty obchodů. Puncovní úřad zkontroluje ryzost a vyrazí na šperk příslušnou značku, viz tabulka.

Stříbrné šperky

Stříbro se v přírodě vyskytuje především v různých slitinách a je méně vzácné než zlato. To se odráží na ceně šperků, které si našly oblibu především u mladší generace.

Ve šperkařství se nejvíce používá slitina s ryzostí 925/1000 a zbylých 7,5 % tvoří měď a zinek. Protože je stříbro náchylné k oxidaci (zčernání kovu), kterou způsobuje lidský pot a různé agresivní plyny v ovzduší, jsou některé šperky pokryty malou vrstvičkou rhodia.

U stříbra se nejvíce používá slitina s ryzostí 925/1000.

Stříbro je oproti zlatu také měkčí, a proto u šperků dochází snadněji k deformaci, především u těch menších, které nejsou dostatečně masivní. Kontrolou na puncovním úřadu musí projít každý stříbrný šperk, těžší než 3 gramy.

Vývoj cen zlata

Aktuální data k 29. 1. 2020

$1566.842.8%YTD
loading

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Spočítat investice

Ze světa cenných kovů

Všechny články