Využití stříbra v medicíně

29. 8. 2019

Stříbro se objevuje v historii lidstva, obdobně jako zlato, téměř od samotného začátku. O jeho současném bohatém využití nejen ve šperkařství, ale i v mnoha dalších průmyslových odvětvích, jsme psali v jednom z předchozích článků. Svoji samostatnou kapitolou je využití stříbra a jeho slitin v medicíně.

Ve zdravotnictví našlo stříbro uplatnění především v dentálních aplikacích. Stříbro s příměsí zlata nebo palladia má relativně dobrou zdravotní neškodnost a chemickou odolnost a je vhodné pro zubní náhrady.

Amalgámy jsou speciálním případem využití stříbra pro zubní výplně. Jedná se o směs stříbra, rtuti, mědi a cínu a používají se jako výplně otvorů vzniklých po odvrtání zubního kazu.

Nanočástice stříbra se využívají při výrobě
rehabilitačních, preventivních a léčebných preparátů.

Stříbro a jeho baktericidní vlastnosti se využívají i při jednorázové dezinfekci menších zdrojů pitné vody (např. studny). Díky tomu je i v malém množství příměsí a součástí vojenských pohotovostních souprav, které umožňují v terénu získat pitnou vodu i z velmi znečistěných zdrojů.

V samotném zdravotnictví je stříbro velmi výhodné antiseptikum a používá se jako stříbrná sůl zvláště na mokvající popáleniny. V celé řadě rehabilitačních, preventivních a léčebných preparátů, ale i textilních výrobků se zdravotním účinkem, je použity miniaturní částice nanostříbra. To snáze proniká tkáněmi, takže jako lék či suplement může být použito i k ochraně hlubších vrstev kůže, kloubů či celého organizmu.

Aktuální cena zlata

13. 7. 2020

$1800.4315.41%YTD

Je jen na vás, zda chcete blížící se situace využít ve svůj prospěch a případně své portfolio o další zlato rozšířit.

Zlato a vývoj jeho ceny za posledních 20 let

Ceny jsou v Amerických dolarech za trojskou unci.

Ze světa cenných kovů

Všechny články